Responsive image

Various learners take part in an online drama competition

Die finaliste in Dramaweb SA se aanlyn dramakompetisie sal tydens ’n regstreekse stroming hul harte uitspeel op Saterdag 3 Julie (Afrikaanse kategorie) en Sondag 4 Julie (Engelse kategorie). Dit word aangebied in samewerking met die Klein Karoo Nasionale Kunstefees (KKNK) en met ondersteuning van die Afrikaanse Taal- en Kultuurvereniging (ATKV).

Inskrywings vir Dramaweb SA het vanjaar landswyd ingestroom en is deur die beoordelaars gekyk, geniet en beoordeel. "Na ’n wonderlike tyd van sweet en terugvoer skryf, is die beoordelaars werklik geïnspireer deur die talent in ons land," sê Ira Blanckenberg, eienaar van Dramaweb SA.

"Dramaweb SA wil jong akteurs se talente vier, maar ook help om jong mense te slyp vir hul pad vorentoe. Alle kinders wat aan dramakompetisies deelneem, gaan nie noodwendig professionele akteurs word nie, maar neem die vaardighede saam met hulle – waaronder selfvertroue, dissipline en kreatiewe denke, asook kommunikasievaardighede."

Deelnemers kon in Engels en Afrikaans deelneem in verskeie soorte items – ongedramatiseerde gedig en/of prosa, gedramatiseerde gedig en/of prosa, voorbereide lees, monoloog en selfs mimiek.

Die finaal word op albei dae (3 en 4 Julie) aanlyn aangebied en sal regstreeks gestroom word vanaf dramawebsa.co.za. Vier beoordelaars sal die optredes evalueer. 

Die program lyk só:

09:00    Graad RR tot 1
10:00    Graad 2 tot 4
11:00    Graad 5 tot 7

Middagete

13:00    Graad 8 tot 10
15:00    Graad 11 tot 12
17:30    Regstreekse aankondiging van die wenners in elke kategorie en prysuitdeling

Vir die KKNK lê dié vennootskap na aan die hart. "Ons leef in ontwrigtende tye en jongmense het 'n uitlaatklep nodig," sê Hugo Theart, die artistieke direkteur. "Die kunste bied 'n geleentheid vir ontvlugting. Dit is nie net 'n geleentheid vir jongmense wat in die toekoms professioneel by die uitvoerende kunste betrokke wil raak nie, maar is 'n platform om 'n liefde vir letterkunde en die kunste te kweek."  

Die ATKV deel die KKNK se geesdrif oor Dramaweb SA. "Die kunste verryk mense, oud en jonk, bevorder kreatiwiteit en bring gemeenskappe by mekaar," sê Gerrie Lemmer, uitvoerende hoof van taal en kultuur by dié organisasie. "Die ATKV ondersteun Dramaweb SA met trots en ons glo dié projek sal die voordele van toneel, digkuns en skryfkuns beklemtoon." 

Baie geluk aan die finaliste.

Afrikaans Graad RR tot 1

  • Adriaan Meintjes, Vryburg-voorbereidingskool
  • Alice Engela-mari Grobler, Laerskool Roodekrans (Dramatix)
  • Anje Moolman, Laerskool Die Krans
  • Gerhardus Oosthuizen, Voluit Primêre Skool
  • Johandré Conradie, Laerskool Eikestad
  • Kaylene Verheem, Laerskool Elarduspark
  • Khanya Duvenhage, Tuisskool
  • Lexi Hanekom, Pikkies-paradys
  • Logan van Heerden, Laerskool Garsfontein
  • Mieke Drenth, Laerskool Wonderboom

Afrikaans Graad 2 tot 4

  • Aaron Blake Anderson, Laerskool Roodekrans
  • Anzel Schuck, Laerskool Middelburg
  • Gustav Kruger, Curro Nelspruit
  • Isabella Steynberg, Laerskool Roodekrans (Dramatix)
  • Jacobus Oosthuizen, Voluit Primêre Skool
  • Kara Taute, Welkom Volkskool
  • Leila Barnes, Laerskool Eikestad
  • Leila Erasmus, Welkom Volkskool
  • Ronan Pienaar, Tuisskool
  • Wehann Snyman, Laerskool Anton van Wouw

Afrikaans Graad 5 tot 7

  • Annerie Havenga, Laerskool De Hoop
  • Elzerie Vermaak, Laerskool Elarduspark
  • Ilé Snyders, Laerskool Bredasdorp
  • Joane van Geest, Laerskool De Hoop
  • Luca Human, Curro Durbanville
  • Luhan Kruger, Curro Nelspruit
  • Mabel Matthee, Rûens Kollege
  • Mia-Cecilia Kriel, Curro Durbanville
  • Neldri Muller, Laerskool Gene Louw
  • Rossouw Van Wyk, Curro Nelspruit

Afrikaans Graad 8 tot 10

  • Anna Pretorius, Hoërskool Bredasdorp
  • Carisa Ahlers, Hoërskool Nelspruit
  • Danelle Jacobs, Hoërskool Martin Oosthuizen
  • Genna Labuscagne, Hoerskool Noordheuwel (Dramatix)
  • Liné Allen, Dramatix
  • Marelee Ferreira, Curro Windhoek Gymnasium
  • Mieke Saayman, Hoërskool Bredasdorp
  • Monja Van Heerden, Hoerskool Noordheuwel
  • Rudo Andreas van Diemen, Pretoria Boys High School
  • Somé Louw, Hoërskool Bredasdorp

Afrikaans Graad 11 tot 12

  • Cara-mari Botha, Hoërskool Framesby
  • Estia Scheepers, Hoerskool Noordheuwel
  • Helené Jansen van Rensburg, C&N Sekondêre Meisieskool Oranje
  • Karli Marais, Hoërskool Noordheuwel (Dramatix)
  • Lieske Naude, Hoërskool Lutzville
  • Marlé Strauss, Sekondêre Meisieskool Oranje
  • Marshallino Jantjies, Apex-hoërskool 
  • Megan Bester, Hoërskool Nelspruit
  • Mia van Loggerenberg, Axios Dramaskool
  • Zoe Labuscagne, Hoerskool Noordheuwel (Dramatix)
  • Zoë Louw, Hoërskool Bredasdorp

Engels Graad RR tot 1

  • Alice Engela-mari Grobler, Laerskool Roodekrans (Dramatix)
  • Isabella Augusto, Veeashe (Studio)
  • Khanya Duvenhage, Tuisskool
  • Stefan Pretorius, Laerskool Randfontein

Engels Graad 2 tot 4

  • Aaron Blake Anderson, Laerskool Roodekrans
  • Elizabeth Coetzer, Curro Durbanville
  • Isabella Steynberg, Laerskool Roodekrans (Dramatix)
  • Jacobus Oosthuizen, Voluit Primêre Skool
  • Lourens Pauer, Laerskool Helderkruin (Dramatix)
  • Miané Roux, Cambridge School Online
  • Milan van Niekerk, Laerskool Roodekrans
  • Peyton Finlay, Laerskool Gene Louw
  • Theodore Neil van Diemen, Laerskool Anton van Wouw
  • Wehann Snyman, Laerskool Anton van Wouw

Engels Graad 5 tot 7

  • Annebelle Spies, Laerskool Stellenbosch
  • Elzerie Vermaak, Laerskool Elarduspark
  • Ilé Snyders, Laerskool Bredasdorp
  • Janel Meijer, Laerskool Anton van Wouw
  • Leané Nortje, Laerskool Helderkruin
  • Lenadri Groenewald, Laerskool Helderkruin (Dramatix)
  • Liané Schuck, Laerskool Middelburg
  • Mabel Matthee, Rûens-kollege
  • Mia-Cecilia Kriel, Curro Durbanville
  • Sebastian Pretorius, Laerskool Randfontein

Engels Graad 8 tot 10

  • Anna Pretorius, Hoërskool Bredasdorp
  • Anriette Otto, C&N Sekondêre Meisieskool Oranje
  • Christopher de la Hunt, Paarl Hoër Seunskool
  • Courtney Schelhase, Hoërskool Tygerberg
  • Daniela Demaio, Fairmont-hoërskool 
  • Kamryn Lowe, Sekondêre Meisieskool Oranje
  • Kayla Pietersen, Worcester-gimnasium
  • Lucia van der Spuy, Hoërskool Swartland
  • Rudo Andreas van Diemen, Pretoria Hoër Seunskool
  • Unathi Mankahla, Hoërskool Parel Vallei

Engels Graad 11 tot 12

  • Christopher Smal, Hoërskool Voortrekker 
  • Emma Louise van Wyk, Global Leadership Academy
  • Helené Jansen van Rensburg, Sekondêre Meisieskool Oranje
  • Jemma Miller, Tuisskool
  • Karli Marais, Hoërskool Noordheuwel (Dramatix)
  • Marlé Strauss, Sekondêre Meisieskool Oranje
  • Pamela Phakathi, Apex-hoërskool 
  • Taylor Davids, Apex-hoërskool
  • Thembakuye Tu, Fezekile Sekondêre Skool
  • Tyrique Pienaar, Apex-hoërskool
  • Zoë Louw, Hoërskool Bredasdorp

Die KKNK word ondersteun deur ABSA en Media24 met verdere ondersteuning van onder meer die Het Jan Marais Nationale Fonds, die Departement van Kultuursake en Sport: Wes-Kaap, die Oudtshoorn-munisipaliteit, Business and Arts South Africa (BASA) en die Jannie Mouton-stigting.