back
More Info
Sports achievements 2017

 

 National rugby league:

  • Gold: under 19A (under 19A super league), under 19D (under 19D league),

           under 15A (under 15A league) under 11 (under 11A league)

  • Won Capricorn 7s (under 15)
  • Runners-up 7s Capricorn 7s (under 19)
  • Won Safland 7s (under 19)

 

National cricket league: 

Gold:  under 19A, under 15A, under 13A

Silver:  under 11A

 

National netball league:

Gold:  under 12A, under 13A, under 15A

Silver: under 17A, under 19A

Bank Windhoek Super League:

Gold:  under 17A

Silver: under 19A

 

National hockey league:

Bronze: 1st boys’ team

Silver:    1st girls’ hockey team

 

Best individual sport achievement girl

Ju-Ané Oberholzer – Swimming:   Participated AUSC region 5 under 20 Youth Games – obtained a 4th place in 200 m backstroke.

Represented Namibia in CANA Zone IV in Bulawayo, Zimbabwe.

 

Best individual sport achievement boy

Karl Jacobie – Canoe Polo – Qualified for the World Championships in 2018. Canoe sprinting: He was part of the talent identification programme of the International Canoe Federation whose goal is to prepare talented sprinters for the 2010 Olympic Games.

He participated in the junior and under 21 World Sprinting Championships in Minsk, Belarus. He was awarded as the best upcoming sprinter on world level.

He participated in the ICF Canoe Sprint World Cup 2 in Szeged, Hundary and in the Canoe Sprint 3 in Belgrade, Serbia.

 

Sportswoman of the year

Jeani Holz – Played for the NHU under 18 field hockey team in Zimbabwe.

Selected SA invitational field hockey team to play tournaments in France and the Netherlands.

Selected for the FIH Indoor World Cup for hockey in 2018.

 

Sportsman of the year

Nico Horn – National athletics and obtained a gold medal in javelin. Selected for the region 5 under 20 Youth Games in Angola.   Part of the school’s first rugby team who won the Momentum National Super League under 19.  Part of the school’s first team who won the Momentum National Cricket League in 2016.